گوگل الگوریتم چشم مجازی را ارائه کرد

تا حالا شده که بخواهید در سایتی عضو شده و یا وارد حساب کاربری خود شوید که علاوه بر نام کاربر و رمز عبور از شما یک کد امنیتی نیز پرسیده شود؟

کد CAPTCHA

کد امنیتی که متشکل از حروف و اعداد می باشد که توسط الگویی نامنظم ایجاد می شود و هدف از این کار تشخیص انسان از ربات می باشد ولی ….

حال گوگل با انتشار مقاله‌ای اعلام کرده که الگوریتمی مبتنی بر شبکه‌های عصبی و بینایی ماشین توسعه داده و از طریق آن نرم‌افزارها قادرند همچون انسان‌ها حروف موجود در کپچاها را تشخیص داده و در کارد مربوطه وارد نمایند.

الگوریتم توسعه داده شده توسط گوگل قادر است تا تمامی کپچاهای مورد استفاده‌ی این کمپانی را که در سرویس‌های گوگل مورد استفاده قرار می‌گیرد، تشخیص داده و شناسایی کند. براساس اطلاعاتی که گوگل منتشر کرده است، این کارکرد این سیستم دارای صحتی 99.8 درصدی است. پیش از این نیز در زومیت خواندید که گوگل درصدد توسعه‌ی سیستمی هوشمند است تا تصاویر ثبت شده توسط دوربین‌های Google Street View را دریافت کرده و بصورت هوشمند و بدون نیاز به عامل انسانی قادر به نشخیص نمادها، کلمات و اعداد باشد تا از این طریق گوگل بتواند بدون نیاز به انسان‌ها پلاک منازل، شماره‌ی خیابان‌ها و هرآنچه که نیاز دارد، بصورت خودکار از تصاویر استخراج کند.

مدیر پروژه‌ی reCAPTCHA در این مورد چنین اظهار نظر کرده است:

به واسطه‌ی توسعه‌ی این سیستم به این نتیجه رسیده‌ایم که اطمینان به تعدادی حروف و اعداد که با الگویی نامنظم چیده شده‌اند، چندان مناسب نیست. وی بخشی از موفقیت این پروژه را مرهون آنالیز نحوه‌ی برخورد کاربران و عوامل انسانی با کدهای کپچا خوانده است.

 

نویسنده: حسین خلیلی صفا – زومیت

پیام کیوانی

نوشتن رو دوست دارم، چون باعث افزایش آگاهی خواننده میشه. تمام سعی ام این هست که مطالبی که می نویسم برای افرادی هم که مراجعه می کنند مفید و کاربردی باشه ولی قطعا مواردی خواهند بود که اصلا به درد شما نمی خورن! چون اینجا "وبلاگ شخصی" هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *