چرا ما قضاوت می کنیم؟

کسی نیست که نداند قضاوت کردن کار خوبی نیست! اما چرا با این وجود ما این عمل را انجام می‌دهیم؟ مانند این است که فرد سیگاری از مضرات سیگار کشیدن برای سلامتی‌اش آگاه هست اما قادر به ترک آن نیست. در اینجا، سیگار محصول خارجی است و می توان آن را دید اما قضاوت یک فکر است و به همین دلیل ترک این کار دشوارتر از ترک سیگار و یا اعتیادهای دیگر هست. صرف نظر از اینکه قضاوت کردن در اغلب موارد کار درستی نیست؛ مسئله مهم این است که چرا ما قضاوت می کنیم؟

قبل از اینکه به ادامه بحث بپردازیم به این داستان توجه کنید:

مسئولین یک مؤسسه خیریه متوجه شدند که وکیل پولداری در شهرشان زندگی می‌کند و تا کنون حتی یک ریال هم به خیریه کمک نکرده است. پس یکی از افرادشان را نزد او فرستادند.
مسئول خیریه: آقای وکیل ما در مورد شما تحقیق کردیم و متوجه شدیم که الحمدالله از درآمد بسیار خوبی برخوردارید ولی تا کنون هیچ کمکی به خیریه نکرده‌اید. نمی‌خواهید در این امر خیر شرکت کنید؟
وکیل: آیا شما در تحقیقاتی که در مورد من کردید متوجه شدید که مادرم بعد از یک بیماری طولانی سه ساله، هفته پیش درگذشت و در طول آن سه سال، حقوق بازنشستگی‌اش کفاف مخارج سنگین درمانش را نمی‌کرد؟
مسئول خیریه: (با کمی شرمندگی) نه، نمی‌دانستم. خیلی تسلیت می‌گویم.
وکیل: آیا در تحقیقاتی که در مورد من کردید فهمیدید که برادرم در جنگ هر دو پایش را از دست داده و دیگر نمی‌تواند کار کند و زن و ۵ بچه دارد و سالهاست که خانه نشین است و نمی‌تواند از پس مخارج زندگیش برآید؟
مسئول خیریه: (با شرمندگی بیشتر) نه . نمی‌دانستم. چه گرفتاری بزرگی.
وکیل: آیا در تحقیقاتتان متوجه شدید که خواهرم سالهاست که در یک بیمارستان روانی است و چون بیمه نیست در تنگنای شدیدی برای تأمین هزینه‌های درمانش قرار دارد؟
مسئول خیریه که کاملاً شرمنده شده بود گفت: ببخشید. نمی‌دانستم اینهمه گرفتاری دارید.
وکیل: خوب. حالا وقتی من به اینها یک ریال کمک نکرده‌ام شما چطور انتظار دارید به خیریه شما کمک کنم!؟

اگر ماجرای این داستان رو از قبل نمی‌دونستید، به احتمال زیاد شما هم قضاوت اشتباهی در مورد وکیل می‌کردید، آن هم برای دو مرتبه! جمله آخر وکیل چون به شما آگاهی میده دیگه قضاوت کردن از شما سلب میشه. پس اصلی‌ترین عامل قضاوت عدم آگاهی هست.

پیام کیوانی

نوشتن رو دوست دارم، چون باعث افزایش آگاهی خواننده میشه. تمام سعی ام این هست که مطالبی که می نویسم برای افرادی هم که مراجعه می کنند مفید و کاربردی باشه ولی قطعا مواردی خواهند بود که اصلا به درد شما نمی خورن! چون اینجا "وبلاگ شخصی" هست.

۴ دیدگاه‌

 1. خیلی مطلب خوبی بود
  ممنون

 2. محمد گفت:

  سلام آقا پیمان لطفاً به این شماره تماس بگیرید یا یک پیام بدید تمامی مطالب سایتتونو مطالعه کردم،۰۹۱۲۷۵۰۳۴۴۶
  لطفاً تماس بگیرید ضرر نمیکنید

 3. رسول نظری گفت:

  عالی بود
  اما این تیتر صحیح نیست : چرا قضاوت میکنیم؟،
  قضاوت کردن یک فعل است
  مثل گوش دادن
  تماشا کردن
  راه رفتن و …..

  قضاوت کردن به خودی خود کار بدی نیست چون همه قضاوت کنندگان بد قضاوت نمیکنند . ممکن است کسی قضاوت درستی انجام دهد
  فلذا به نظر من قضاوت از روی سوء ظن و‌عدم اگاهی کار نادرستی است نه اصل قضاوت کردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *