اهمیت داشتن نسخه پشتیبان (Backup)

تا حالا پیش اومده که اطلاعاتی که داشتید به دلیلی از بین رود؟ در این مواقع چیکار می کنید؟

اطلاعاتی که توسط هرفردی ذخیره و نگهداری می شود مطمئنا برای آن شخص ارزشمند می باشد وگرنه فضایی را برای نگهداری آن ها اختصاص نمی داد. اما همین اطلاعات ممکن هست یک روز به دلایل مختلفی همچون سوختن هارد از بین برود. برای همین داشتن نسخه پشتیبان یا همان بک آپ (Backup) ضروری می باشد.

فرض کنید صاحب یک وب سایت هستید که سال ها بر روی آن کار کرده اید و تنها منبع درآمدتان می باشد. حال این وب سایت به هر دلیلی از بین برود ، در صورتی که بکاپ داشته باشید می توانید آن را بازیابی کنید ولی اگر بک آپ تهیه نکرده باشید باید با سایت خود خداحافظی کنید!

شخصاٌ بارها خودم افرادی رو دیدم که به دلیل نداشتن بکاپ سایت هاشون رو از دست دادن و شخص خودم هم یکی از همون افراد هستم! با اینکه خودم اهمیت داشتن Backup رو خیلی خوب میدونم چقدر هست ولی تنبلی باعث میشه که بیخیال بشم. سر همین تنبلی کردن چندبار خودم به مشکل جدی برخورد کردم ولی با این همه الان با اینکه از عمر همین وب سایتی که بیشتر از 6 ماه میگذره هنوز یکبار هم بکاپ نگرفتم! به عبارتی اگه الان سایت توسط هاستینگ مسدود بشه و یا هاستینگ ایمیل بزنه که سرور اطلاعات اش پاک شده دیگه چیزی از این سایت باقی نخواهد ماند! برای همین در این مورد باید تنبلی رو کنار گذاشت و سعی کنیم حداقل هفته ای 3 بار بکاپ تهیه کنیم.

موردی که باید در تهیه بکاپ در نظر داشته باشید این هست که بکاپ تهیه شده رو در جایی مناسب نگهداری کنید. همین چند دقیقه پیش داشتم یه تاپیک رو دیدم که طرف گفته بود سایت اش بالا نمیومده به هاستینگ تیکت داده و اونها گفته بودن که سروراصلی توسط پلیس کشور آلمان ضبط شده. نکته دوم ماجرا این هست که این هاستینگ بکاپی که خودش تهیه میکرده رو هم روی همون سرور نگهداری میکرده برای همین دیگه خبری از بکاپ هم نیست!

این ماجرا رو گفتم تا متوجه بشید که نسخه پشتیبانی که تهیه می کنید باید در جایی دیگه ای نگهداری کنید تا اگر مشکلی به سروری که سایت شما روی آن هست پیش آمد ، حداقل بتوانید به بکاپ دسترسی داشته باشید.

اگر حجم اطلاعات سایت کم باشد بهترین مکان برای نگهداری Backup کامپیوتر خودتان می باشد ولی اگر حجم اطلاعات زیاد باشید مجبور هستید که به سایت های دیگه منتقل کنید. برای همین در انتخاب آن سایت ها نیز باید دقت کنید که قابل اطمینان باشد.

فکر کنم به اهمیت داشتن نسخه پشتیبان پی برده باشید. در مطالب بعدی در مورد گرفتن بکاپ از دیتابس و نحوه بازگردانی و استفاده از آن را توضیح خواهم داد. درضمن نسخه پشتیبان مخصوص سایت نیست ، شما از هر اطلاعاتی که دارید یک کپی تهیه کنید به آن بکاپ گفته می شود. این نسخه پشتیبان میتونه از اطلاعات و رمزهای کامپیوتر شخصی تا شماره تلفن ها باشه.

پیام کیوانی

نوشتن رو دوست دارم، چون باعث افزایش آگاهی خواننده میشه. تمام سعی ام این هست که مطالبی که می نویسم برای افرادی هم که مراجعه می کنند مفید و کاربردی باشه ولی قطعا مواردی خواهند بود که اصلا به درد شما نمی خورن! چون اینجا "وبلاگ شخصی" هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *