? Do you speak English

چند روز پیش از چهار راه منصور (تبریز) داشتم میرفتم میدان ساعت که نگاهم متوجه یک فرد با ظاهر متفاوت شد – که اتفاقا اون هم روی من زوم کرده بود. وقتی نزدیک‌تر شدم فهمیدم که توریست هست اما قبل از اینکه فکر دیگه‌ای کنم از من پرسید ? Do you speak English و منم سریع پاسخ دادم No. این جواب نه از طرف من مشخص بود که طرف رو ناامید کرد و با یک لحنی خاص اون هم No رو تکرار کرد! به خیال اینکه شخص دیگری حتما بهش کمک میکنه یکم فاصله گرفتم اما از روی کنجکاوی برگشتم و به عقب نگاه کردم تا ببینم اوضاع در چه وضعی هست که اون موقع بود که اون حس و تن صدای ناامیدانه طرف رو درک کردم!

جایی که اسم بردم تقریبا جای پر رفت و آمدی هست اما تاسف بار بود که کسی نبود که انگلیسی حرف زدن بلد باشه و به اون توریست کمک کنه! وقتی از اول راهنمایی درس زبان انگلیسی تدریس داده می‌شود چرا باید این وضع به وجود آید؟ البته بماند که در خود دانشگاه هم بودند خیلی‌ها که تلفظ کلمات ساده را بلد نبودند و در Reading همون بچه اول راهنمایی مانده بودند! چه رسد که بخواهند وارد Speaking شوند 😐

یادگیری زبان انگلیسی از اولویت‌های اصلی من هست اما حقیقتا تا به اون روز از اینکه انگلیسی بلد نیستم حس بد رو تجربه نکرده بودم. وقتی راننده تاکسی، فروشنده و … بلد نیستند در حد یک مکالمه ساده انگلیسی حرف بزنند چطور می‌خواهیم به پیشرفت صنعت گردشگری و توریسم فکر کنیم؟

پ.ن۱: نگران اون توریست نباشید، نهایتا یکی پیدا شد که چند کلمه زبان بلد باشه.

پ.ن۲: درستی که به اون شخص گفتم NO اما در یک نسبتا خوب با زبان انگلیسی آشنایی داریم. اما شاید به خاطر اعتماد به نفس پایین قبل از اینکه Yes, Can I help you رو بگم No تیر خلاص رو زد.

پ.ن۳: چرا بیشتر مردم (به خصوص دانشجوها و تحصیل کرده‌ها) تو این زمینه ضعف دارند؟ این همه سال آموزش پس برای چه بود؟

پ.ن‌ آخر :))) –  ? Do you speak English

7 دیدگاه در “? Do you speak English

 1. من انگلیسی را نمی‌توانم خوب صحبت کنم، اما هرگز دوست ندارم کل افراد اطرافم انگلیسی صحبت کنند
  می‌دانید چرا، چون اونوقت فارسی به کنار می‌ره
  به نظرم بهتر است دست از حمایت زبان انگلیسی بر داریم. اون به خوبی داره پیشرفت می‌کنه
  اما در زبان فارسی وضع اسفناکی حاکم است. ادبیات زبان فارسی چندین سال است که پیشرفت قابل توجهی نداشته
  برای مثال با اینکه من انگلیسیم خوب نیست، اما یک مقاله علمی انگلیسی را بهتر از فارسی می‌فهمم، چون اون مقاله از ساختار و کلمات بهتری استفاده می‌کنی….
  ترجیح می‌دم جز به ضرورت از انگلیسی صحبت نکنم. و دوست دارم اون توریست وقتی میاد ایران، به دلیل اینکه زبان کل مردم این کشور فارسی، حداقل یک پایه‌ای از یادگیری زبان فارسی بلد باشد

  • سلام علی جان، متاسفانه برداشت اشتباهی از گفته‌های من کردید.
   من هرگز نگفتم که مردم اطرافم انگلیسی صحبت کنند، بلکه گفتم لازم هست که بلد باشند تا در مواقع ضروری بتوانند کار خود و یا شخص دیگری را راه بیندازند.
   در مورد توریست‌ها هم دقت کنید به زبان انگلیسی اشاره کردم! اما چرا؟ چون زبان مشترک جهانی هست. شاید فرصتی پیش بیاد که بخواهید برای یک مدت مشخص سفری به هند، ژاپن، آلمان و یا هر کشور دیگری بروید؛ خب در این شرایط شما می‌توانید زبان مردم اون کشور رو یاد بگیرید؟
   حالا اگه توریستی که میاد با زبان فارسی آشنایی داشته باشه خیلی هم عالی می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *