بررسی کاهش و افزایش ایندکس ها، آپدیت گوگل 2 ماهه شد

طی 2 ماه اخیر تعداد ایندکس های سایتتان کم و بازدید افت کرده است؟ سوم مارچ 2014 گوگل در ایندکس کردن سایت ها علاوه بر الگوریتم های پرصدای قبلی خود تصمیمات جدید را گرفت. تصمیماتی که طی این 2 ماه بعضی از سایت ها را به کل از نتایج حذف کرد.

آپدیت جدید گوگل با اینکه برای کاربران مفید هست ولی می توان گفت بیشتر برای خود گوگل مفید می باشد. ایندکس کردن میلیون ها سایت و محتوای داخلی آنها نیازمند داشتن سخت افزارهای قدرتمند می باشد. با افزایش روزانه تعداد سایت های راه اندازی شده فضا برای نگهداری اطلاعات تمامی این سایت ها محدود می باشد. از این رو گوگل 2 ماه قبل در چنین روزی تصمیم گرفت تا دوباره در ایندکس کردن سایت ها روش های جدیدتری را انتخاب کند.

در این آپدیت گوگل سعی در حذف کردن محتوای تکراری و کپی را دارد. با اینکار هم می تواند فضا سرورهای خود را برای ایندکس مطالب جدید خالی کند و هم برای کاربرانی که از این موتور جستجو استفاده می کنند نتایج بهتری را نمایش دهد.

https یا http

پروتکل امن ssl که یک زمان سایت های امنیتی از آن استفاده می کردند امروزه حتی در سایت های خبری نیز استفاده می شود. در صورتی که سیستم سایت به صورت اتوماتیک http را به https منتقل نکند در این حالت سایت شما با هر 2 مورد ایندکس خواهد شد. گوگل در آپدیت جدید خود اعلام کرده که باید برای ایندکس شدن مطالب سایت از یکی از این ها استفاده شود. در صورتی که شما این انتخاب را انجام دهدید گوگل یکی از آنها را حذف خواهد کرد.

با www یا بدون آن؟

درسته که این مورد تازه نیست ولی اینکه گوگل همچنان بر روی این مورد تاکید دارد نشان دهنده اهمیت بالای آن است. گوگل اعلام کرده سایت با www و بدون www متفاوت می باشند. برای اینکه متوجه منظورم شوید شما اگر همین وبلاگ من را با آدرس www.payam.keivany.ir بخواهید باز کنید به payam.keivany.ir منتقل خواهید شد. در اینجا من تصمیم گرفتم که سایت بدون www نشان داده شود ولی شاید شما بخواهید که با www نشان داده شود. این مورد که سایت با کدام آدرس در دسترس باشد مهم نیست ولی اینکه کدام یکی را برای ایندکس شدن انتخاب کنید مهم می باشد. در صورتی که سایت با هر 2 آدرس قابل مشاهده باشد و عمل انتقال صورت نگیرد در این حالت گوگل محتوای سایت را کپی شناسایی خواهد کرد.

درضمن شما می توانید از گوگل وبمستر مشخص کنید که سایت با www ایندکس شود و یا بدون آن.

دامنه های پارک شده

اکثر سایت ها برای اینکه از نام دامنه آنها سوء استفاده نشود دامنه خود را پسوندهای دیگر را هم ثبت می کنند و دامنه ثبت شده را بر روی سایت اصلی پارک می کنند. اگر شما سایتی با دامنه ir. داشته باشید com. را روی آن پارک کنید سایت با دامنه دوم که همان com. می باشد نیز قابل مشاهده خواهد بود. در صورتی که لینک ها برای دامنه ir. تعریف نشده باشند در این حالت سایت شما با 2 دامنه متفاوت ایندکس خواهد شد.

اکنون وقت آن رسیده که گوگل ایندکس های مربوط به پارک دامنه را از نتایج خود حذف کند. برای اینکه گوگل دامنه اصلی را به جای پارک دامنه از نتایج حذف نکند حتما مشخص کنید که سایت با کدام دامنه ایندکس شود.

مطالب این پست با اینکه تازگی نداشتند ولی رعایت نکردن همین موارد ساده و پیش پا افتاده سایت های بسیاری را تعطیلی کشانده است. به چند تصویر زیر هم که مربوط به index stat می باشد توجه کنید.

بررسی کاهش و افزایش ایندکس ها

تصویر فوق مربوط به گزارش ایندکس های یکی از سایت های به دست فراموشی سپرده شده من هست! همانطور که مشخص هست تعداد ایندکس ها در زمان update حدود 500 تا کم شده است.

کاهش و افزایش ایندکس

تصویر بالایی هم مربوط به سایت تازه راه اندازی شده من و یکی از دوستام هست 😀 که خب بعد از آپدیت گوگل راه اندازی شده ولی برای همین نمیشه در مورد نظر خاصی داد. ولی همین که روند ایندکس ها رو به بالا هست نشان از بدون مشکل بدون سایت تا به این لحظه می باشد.

ایندکس های سایت در گوگل

وقت آن رسیده مه به سراغ گزینه مهم ، یعنی بلاگ شخصی خودم بریم :دی یه مورد رو که باید بگم اون هم این هست که من سایت رو از همون اوایل تو گوگل وبمستر ثبت نکرده بودم. برای همین فقط اطلاعات این چند ماه اخیر که ثبت کردم در دسترس هست. ولی با این همه مشخص هست که این بلاگ با قدرت داره اوج میگیره 😀 که اگه غیر از این بود باید به الگوریتم گوگل شک میکردید !

آپدیت گوگل 2 ماهه شد

تصویر فوق یه نفر برام ارسال کرده ولی اینکه مربوط به کدام سایت هست رو مشخص نکرده ولی با مشاهده تصویر میشه فهمید که این سایت در زمینه سئو چقدر ضعیف کار کرده. در صورتی که ایندکس سایت شما هم رو به کاهش می باشد به سایت خود نگاه کنید که کدام مورد را رعایت نکرده اید.

برای ایندکس سایت هاتون اوج بدون فرود رو آرزو می کنم :دی

پیام کیوانی

نوشتن رو دوست دارم، چون باعث افزایش آگاهی خواننده میشه. تمام سعی ام این هست که مطالبی که می نویسم برای افرادی هم که مراجعه می کنند مفید و کاربردی باشه ولی قطعا مواردی خواهند بود که اصلا به درد شما نمی خورن! چون اینجا "وبلاگ شخصی" هست.

۲ دیدگاه‌

  1. توجیهی گفت:

    عالی بود
    ممنون

  2. خرید گل گفت:

    مرسی از توضیحات بسیار خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *